Takbrunnar för planatak eller låglutande tak med primer
- Rörlängd:
- Rördiameter:
- Kragens mått:
Webbpriset kan ej kombineras med andra rabatter.
Beskrivning
Takbrunnar för planatak eller låglutande tak med primer
Takbrunnar för planatak/låglutande tak räknas till de viktigaste systemtilläggen på taket då regnvatten på låglutande tak till skillnad från branta tak inte kan dräneras med hjälp av taklutningen. De stora vattenvolymerna kan påverka taket eller takkonstruktionen. Därför är de krav som ställs på dräneringselement och takgenomföringar särskilt höga på plana och låglutande tak.
Våra takbrunnar är färdigbehandlade med primer över kragen, där takpapp eller duk fästs. Primade takbrunnar underlättar tätskiktsarbetet på taket och sparar tid och är en perfekt lösning som huvuddränering eller nöddränering för renoveringsprojekt av tätskikt på planatak.
Primade rostfria takbrunnar säkerställer hållbarhet och lång livslängd när det gäller dräneringssystemet på låglutande tak.
Material: Rostfritt stål
Version: krage behandlad med primer
Kragens mått: 350 x 350 / 400 x 400 mm
Diameter: 50 / 63 / 75 / 90 / 110 mm
Rörlängd: 250 / 400 / 600 mm